<Wróć

DLACZEGO WARTO KUPIĆ MIESZKANIE A NIE DOM?

13/08/2021

Dom czy mieszkanie? To pytanie zadają sobie osoby chcące w końcu zamieszkać na swoim i cieszyć się niezależnością. Podjęcie decyzji często okazuje się bardzo trudne, bo oba rozwiązania mają zalety, które przemawiają za ich wyborem. Jednak jesli to Twój pierwszy zakup i masz ograniczony budżet – radzimy, kup mieszkanie.

 

Czy warto kupić dom?

Dom to ogrom obowiązków oraz dużo większa odpowiedzialność. Wszystkie usterki trzeba naprawiać samodzielnie, a dodatkowo często trzeba się liczyć z większymi kosztami - bo pomimo, że właściciel nie płaci czynszu, to koszt ogrzewania lub wykończenia domu jest dużo większy, niż w przypadku mieszkania. Także co-miesięczne koszty związane z mediami czy np. Wywożeniem śmieci są znacznie wyższe.

Warto wspomnieć także o większej odległości od centrum miasta oraz braku dostępu do komunikacji publicznej w przypadku domów co często wynika z braku dostępności gruntów w mieście pod tego typu zabudowę oraz wysokich kosztów związanych z pozyskaniem gruntu. Także domy często są usytuowane z dale od centrum w lokalizacjach nie skomunikowanych dobrze z centrum.

 

Mieszkanie w Centrum? Czemu nie! W 2010 roku ACCIONA zrealizowała inwestycję Apartamenty Pańska przy ul. Pańskiej 96 nieopodal Ronda Daszyńskiego. Ta okolica obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się części centrum Warszawy. W ramach tej inwestycji powstało 168 lokali mieszkalnych oraz 34 lokale usługowe.

 

Zalety mieszkań

Dobra lokalizacja jest gwarancją spokoju i ogromnego komfortu przemiszczania się. To także oszczędność nie tylko czasu ale także pieniędzy. Szybciej dojedziesz do pracy, do centrum. Osiedla i inwestycje mieszkaniowe wielorodzinne zazwyczaj usytuowane są w dużo lepszych lokalizacjach niż domy. Aspekt ten jest bardzo ważny także jeśli zdecydujesz się na sprzedaż swojego mieszkania. Mieszkanie dużo szybciej sprzedać niż dom. Dodatkowo ze względu na dużo lepszą lokalizację wartość mieszkania może wzrastać bardziej dynamicznie niż wartość domu.

 

Osiedle Leśne zrealizowane przez ACCIONA w Warszawie przy ul. Księcia Bolesława jest przykładem inwestycji cechującej się rewelacyjną lokalizacją gdyż usytuowana jest blisko centrum jednak w otoczeniu pięknej zieleni.

 

Czy mieszkanie jest więc rozwiązaniem idealnym? Niestety nie. Kupując mieszkanie, trzeba się liczyć z mniejszą prywatnością oraz dużo mniejszym metrażem, który dla rodzin z dziećmi często bywa uciążliwy. Nie każde mieszkanie posiada też balkon lub loggię, więc właściciele nie mogą się cieszyć dodatkowym miejscem na świeżym powietrzu.

Za kupnem mieszkania przemawia jednak dużo zalet. Przede wszystkim za wszelkie naprawy w budynku odpowiada wspólnota mieszkaniowa, więc mieszkańcy nie muszą zajmować się tym samodzielnie. Dodatkowo nowoczesne osiedla mają bardzo rozwiniętą infrastrukturę. Blisko bloków znajdują się między innymi szkoły, centra handlowe, przedszkola, obiekty sportowe, parki czy place zabaw. Daje to ogromne możliwości zarówno singlom, jak i parom z dziećmi.

Co ważne, osiedla mieszkaniowe są bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, co jest dużym ułatwieniem dla osób pracujących poza domem.

 

Korzyści domu także do znalezienia na osiedlach w mieście

Zarówno dom, jak i mieszkanie mają wiele zalet, gdzie przy okazji domu najczęściej wymienianą zaletą jest ogród. Jednak istnieje także możliwość zakupienia mieszkania z ogrodem w ramach wielorodzinnych budynków w mieście. Nie rezygnujemy z ogródka a ciągle pozostajemy w mieście.

 

Przykładowe mieszkania z ogrodem w ramach inwestycji U-City Residence realizowanej przez ACCIONA 2020/2021 w dzielnicy Warszawa-Ursus przy ul. Henryka Brodatego

 

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe usytuowane w spokojnej okolicy, pełnej terenów zielonych i oddalonej od centrum jedynie kilkadziesiąt minut: to propozycja dla osób ceniących spokój, ale chcących zamieszkać w mieście. W przypadku inwestycji ACCIONA można zazwyczaj wybrać między mieszkaniami z ogrodem, tarasem, loggią lub balkonem – tak szeroki wybór pozwalała każdemu znaleźć coś odpowiadającego jego potrzebom.

Chciałbyś kupić mieszkanie? Masz pytania? Skontaktuj się z naszym Działem Sprzedaży i dowiedź się więcej!

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >