<Wróć

Jak skutecznie zaaranżować przestrzeń w otwartym układzie mieszkania?

10/08/2023

Układ otwarty to doskonałe rozwiązania w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Dzięki zachowaniu jak największej otwartości, można osiągnąć wrażenie większej przestrzeni i w bardziej efektywny sposób wykorzystać daną nam powierzchnię. Jak skutecznie zaaranżować otwarty układ mieszkania, by wydobyć z pomieszczeń maksimum potencjału? Podpowiadamy!

Salon z aneksem kuchennym

Taka konfiguracja jest najpopularniejszym wariantem otwartego układu mieszkania. Duży salon, który mieści w sobie poza przestrzenią rekreacyjną także kuchnię i nierzadko jadalnię, to obecnie modne i często wybierane rozwiązanie. Jak skutecznie podzielić taką otwartą przestrzeń na wyraźne sekcje, spełniające funkcje danych pomieszczeń, a przy tym skomponować z tych części spójną całość?

Kluczem jest utrzymanie jednolitej palety barw dla całego pokoju. Nie musi być to biel i beż, możesz z powodzeniem zaszaleć z kolorami, jednak ważne jest, by odcienie ze sobą współgrały, a akcenty w wystroju korespondowały z pozostałymi elementami. Na przykład, jeśli w salonie chcesz postawić na motyw roślinny na ścianie, szafki kuchenne mogą mieć kolor ciemnej zieleni. Akcentem spajającym jedną i drugą część mogą być, pasujące do obu motywów, złote dodatki.

W takim układzie mieszkania jako element dzielący przestrzeń kuchenną od dziennej doskonale sprawdza się stół. Ustawiony od strony kuchni mebel będzie stanowił naturalną granicę między salonem a aneksem, nie zamykając przy tym przestrzeni i nie zaburzając wystroju.

Układ otwarty w kawalerce

Najtrudniejszym do zaaranżowania typem mieszkania jest kawalerka, w której układ otwarty jest wymuszony. W obrębie jednego pomieszczenia musi zmieścić się sypialnia, salon i kuchnia, co nie jest łatwym zadaniem. Stworzenie komfortowej przestrzeni do snu, codziennego funkcjonowania i gotowania na niecałych 30 metrach kwadratowych, wydaje się graniczyć z cudem. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne.

Salon z aneksem kuchennym można zaaranżować podobnie jak w naszej pierwszej propozycji. Z kolei elementem wydzielający kąt sypialniany, może być otwarty regał na książki, który nie przytłoczy przestrzeni, ale stworzy bardziej intymne warunki do spania. Idealnym wyjściem w małych mieszkaniach, gdzie nie ma już miejsca na osobną kanapę czy łóżko do spania, jest antresola, która zwiększy powierzchnię mieszkania i stanie się naturalną sypialnią, oddzieloną od strefy dziennej.

Niestety nie we wszystkich mieszkaniach można pozwolić sobie na takie rozwiązania. Bardzo małe kawalerki wymuszają na swoich lokatorach spanie na rozłożonej kanapie w części salonowej. W takim wypadku nadal warto postarać się wydzielić bardziej spokojny i przytulny kąt do spania po jednej stronie sofy czy narożnika. Można to osiągnąć za pomocą zasłon, tekstylnych dodatków i dekoracji ścian.

Przemyślana i świadoma aranżacja przestrzeni pozwala wydobyć z mieszkania cały jego potencjał i stworzyć komfortowe warunki do życia, niezależnie od metrażu. Dzięki naszym wskazówkom wykorzystasz powierzchnię swojego mieszkania do maksimum i z chłodnego mieszkania bez wyrazu, stworzysz Dom przez duże “D”. Powodzenia!

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >