<Wróć

Mieszkania z rynku pierwotnego, a wtórnego - na co warto zwrócić uwagę?

18/05/2023

Kiedy myślimy o zakupie mieszkania, jednym z pierwszych pytań, które nasuwa się na myśl, to czy warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy jednak wtórnego? Najlepiej zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które będą miały wpływ na nasze życie i komfort mieszkania. Kluczowe jest, aby dokładnie rozważyć potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe przed podjęciem decyzji. Warto także skonsultować się z ekspertami, takimi jak doradcy finansowi czy pośrednicy nieruchomości, którzy pomogą nam przejść przez cały proces zakupu mieszkania, minimalizując ryzyko i niepewność. W artykule omówimy najważniejsze różnice między tymi dwoma opcjami, co — mamy nadzieje — także pomoże dokonać wyboru.

Stan techniczny i wykończenie

Mieszkania z rynku pierwotnego, czyli te oferowane przez deweloperów, zwykle są sprzedawane w stanie deweloperskim. Oznacza to, że będziemy musieli zainwestować dodatkowe środki na wykończenie wnętrza, co z kolei pozwoli dostosować mieszkanie do indywidualnych potrzeb i gustu. W przypadku rynku wtórnego natomiast zwykle kupujemy mieszkanie w stanie już gotowym do zamieszkania. Wówczas warto zwrócić uwagę na stan techniczny budynku, instalacji oraz samych pomieszczeń, gdyż mogą wymagać remontu czy modernizacji.

Cena mieszkań z rynku pierwotnego a wtórnego

Mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj są droższe, ale w zamian oferują nowoczesne rozwiązania techniczne, niższe koszty eksploatacji i gwarancję na wykonane prace. Jeśli chodzi o rynek wtórny, ceny mogą być niższe, ale zwykle wiążą się z wyższymi kosztami remontów i modernizacji. Warto również sprawdzić, czy w cenie mieszkania są uwzględnione wszelkie opłaty, takie jak prowizje dla pośredników czy notariuszy.

Jaką lokalizację wybrać?

Mieszkania z rynku pierwotnego często znajdują się w nowo powstających osiedlach, które mogą być atrakcyjne ze względu na okoliczną infrastrukturę czy otoczenie. Często są zaprojektowane nieco nowocześniej, co z pewnością wpływa na aspekty wizualne całej lokalizacji osiedla. Z drugiej strony, na rynku wtórnym możemy znaleźć mieszkania w zasiedlonych dzielnicach, również z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i bliskością szkół, przedszkoli czy miejsc pracy.

Prawne aspekty zakupu mieszkania

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wszystkie transakcje są realizowane bezpośrednio z deweloperem, co daje pewność co do pochodzenia nieruchomości oraz przejrzystość procesu zakupu. Zazwyczaj deweloperzy dbają, by możliwie ułatwić całą procedurę oraz by kupujący znał wszystkie niezbędne kroki do zakupu mieszkania. Na rynku wtórnym warto zwrócić uwagę na stan prawny nieruchomości, czyli czy nie ma żadnych roszczeń, służebności czy hipotek, które mogą utrudnić transakcję.

A co z kredytem hipotecznym w przypadku rynku pierwotnego i wtórnego?

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, zwykle mamy większą szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na korzystniejszych warunkach, gdyż banki często oferują specjalne programy dla tego typu nieruchomości. Na rynku wtórnym warunki kredytowe mogą być nieco gorsze, zwłaszcza jeśli nieruchomość wymaga większych nakładów inwestycyjnych.

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >