<Wróć

Po zakupie mieszkania — od czego zacząć urządzać mieszkanie? cz.2

30/04/2023

Po kupnie mieszkania czas na urządzanie! Żeby nie zamieniło się w męczący obowiązek, a mogło dawać radość i satysfakcję, warto zaplanować sobie pewne kroki i w miarę możliwości się ich trzymać. W pierwszej części artykułu zwróciliśmy uwagę na dobre rozplanowanie całego procesu, wybór stylistyki wnętrza czy bazowych kolorów. Kolejność podejmowania decyzji w tych tematach nie jest aż tak istotna, jednak warto pamiętać o wszystkich wspomnianych elementach. Przedstawiamy kolejne z nich!

Wybierz bazowe materiały wykończeniowe

Gdzieś między stylem przewodnim a kolorystyką, podczas urządzania mieszkania powinien zacząć przewijać się temat materiałów będących częścią kompozycji całego wnętrza. Podłogi, płytki, blaty czy meble — z czego będą wykonane? Wybrane materiały często są w bezpośredniej korelacji ze stylem i kolorami, o których wspominaliśmy wcześniej. Na tym etapie warto przeanalizować, jakie faktury i wzory najlepiej dopasują się do całego wnętrza i stworzą przestrzeń, której poszukujemy. Czy w mieszkaniu będzie dominować drewno? Postawisz na betonowe elementy? A może marmur — ale tylko w kuchni i łazience, czy także w pozostałych pomieszczeniach? Wybór materiałów bazowych musi iść w parze z ogólnym stylem i kolorystyką mieszkania, dlatego dobrze zastanowić się nad nim już na początku. Dodatki łatwo zmienić, jednak decyzje dotyczące podłóg czy innych stałych elementów zostaną na dłużej, a dobrze dobrane materiały wykończeniowe mogą stać się świetną bazą do dalszych eksperymentów aranżacyjnych. Kiedy ten etap masz już za sobą — powoli możesz przechodzić do „konkretów”.

Zadbaj o kuchnię i łazienkę

Łazienka i kuchnia to bez wątpienia najbardziej użytkowe części mieszkania. Dla własnego komfortu mocno skup się na tych pomieszczeniach, aranżując wnętrza i zadbaj, żeby nie zabrakło im najważniejszych funkcjonalności. Estetyka także oczywiście nie jest bez znaczenia — a jak idzie w parze z użytecznością, to zadowalający efekt i radość z codziennego, zwyczajnego użytkowania mieszkania, są gwarantowane. Wybierz ceramikę, armaturę, płytki, a także niezbędne akcesoria gospodarstwa domowego, których zamierzasz używać. Jeśli według wcześniejszych rad masz już za sobą analizę własnych potrzeb w kontekście urządzania mieszkania — z pewnością będzie łatwiej! Pozostaje tylko dobrze osadzić poszczególne elementy w stylu i kolorystyce zgodnie z początkowymi założeniami i wykończyć je wybranymi materiałami, a kolejny ważny etap aranżacji wnętrz będziesz mieć za sobą.

Last but not least — meble, sprzęty i dodatki

Prawdopodobnie wydaje Ci się, że dotarcie do tego etapu zajęło całe wieki — ale za to ile satysfakcji w międzyczasie dało urządzanie przysłowiowych własnych czterech kątów! Mając już fundamenty, na których opiera się cała aranżacja (a tych jest całkiem sporo, jeśli przestrzeń mieszkalna ma faktycznie dobrze służyć mieszkańcom, ciesząc przy okazji ich oczy), można stopniowo przechodzić do kolejnych kroków na drodze do wymarzonego — ale już nie tak pustego — mieszkania. Jeśli przestrzeń jest wstępnie rozplanowana i wiesz, jakich nurtów wnętrzarskich się trzymasz, możesz skupić się na meblach. Pod wymiar, ze sklepu meblowego czy może w duchu vintage — używane? Wybieraj dowolnie, jeśli tylko poszczególne z nich wpisują się w Twoją koncepcję mieszkania. Zacznij jednak od podstaw wyposażenia wnętrz — łóżko, szafa, stół czy biurko to podstawowe elementy i to z nich będziesz korzystać najczęściej. Poświęć więc chwilę na wybór. Jeśli brakuje Ci w mieszkaniu jeszcze jakichś sprzętów domowych, to również jest dobry moment na przeanalizowanie potrzeb i ich zakup. Zwieńczeniem wcześniejszych etapów urządzania wnętrza będą dodatki. Ich wybór to już w stu procentach Twoja inwencja, spełniają jednak przede wszystkim walory wizualne. W początkowych krokach aranżacji wnętrz polecamy więc skupić się na wcześniejszych kwestiach, o których pisaliśmy, a przez cały proces z pewnością przebrniesz z dużą dawką radości i satysfakcji!

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >