<Wróć

WAKACJE KREDYTOWE – WAŻNE INFORMACJE

08/09/2022

WAKACJE KREDYTOWE – DOWIEDZ SIĘ JAK ODPOCZĄĆ OD KREDYTU!

 

Wakacje są po to by odpocząć od problemów dnia codziennego oraz codziennych obowiązków. Ale czy da się odpocząć od kredytu hipotecznego? Okazuje się, że tak! Od 29 lipca 2022 kredytobiorcy mogą składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli zawieszenie do 8 rat kredytowych – czyli możliwe jest nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytu. A jak to działa?

 

Każdy z nas chciałby czasami odpocząć od kredytu, a zaoszczędzoną w ten sposób kwotę przeznaczyć na inne wydatki – wyjazd, edukację, uroczystość rodzinną. Okazji zawsze znajdzie się wiele. Teraz, dzięki nowej ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie 29 lipca 2022 roku, możliwe są wakacje kredytowe dla kredytobiorców. Jak w przypadku zwykłych wakacji – zanim skorzystamy z wakacji kredytowych, warto lepiej poznać zarówno warunki oraz korzyści związane z wakacjami kredytowymi by móc wszystko dobrze zaplanować i wykorzystać maksymalnie możliwość odciążenia budżetów domowych tak bardzo teraz narażonych na nadwyrężenie także ze względu na inflację oraz rosnące ceny. 

 

Wakacje kredytowe – czym są i jak działają?

 

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty nawet 8 rat kredytowych w okresie od 1 sierpnia 2022 do końca 2023 roku:

 • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
 • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Ważną informacją jest, że okres zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Jest to więc odroczenie rat kredytowych, a nie ich anulowanie!

 

Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na zawieszenie aż 8 rat, nasz okres kredytowania przedłuży się łącznie o 8 miesięcy. Natomiast wakacje kredytowe dotyczą nie tylko części kapitałowej ale także części odsetkowej kredytu.

 

Z wakacji kredytowych można skorzystać:

 

 • posiadając kredyt hipoteczny w złotych polskich,
 • posiadając kredyt zaciągnęły na własny cel mieszkaniowy,
 • posiadając kredyt na budowę domu lub zakup ziemi,
 • wykorzystując odroczenie tylko na jeden kredyt,
 • posiadając umowę kredytową zawartą przed 01.07.2022 i kończącą się po 31.12.2022,
 • składając wniosek do banku, który udzielił kredytu hipotecznego,
 • bez żadnych dodatkowych odsetek (ponosząc jednak opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia).

 

Jak długie mogą być wakacje kredytowe?

 

Wakacje kredytowe mogą „trwać” aż 8 rat, jednak co ważne, wcale nie muszą one być brane pod rząd. Odroczenie spłaty można wygodnie zaplanować i rozłożyć w czasie na następujących zasadach:

 

 • można zawiesić maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022,
 • można zawiesić maksymalnie 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia 2022,
 • można zawiesić maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.

 

Ważnym jest jednak, aby w każdym wykorzystywanym okresie wakacji kredytowych złożyć oddzielny wniosek w banku! 

 

Wakacje kredytowe – jak złożyć wniosek?

 

Wniosek o wakacje kredytowe od spłaty rat naszego kredytu hipotecznego można składać w banku, który nam go udzielił. Placówki zachęcają do zrobienia tego online, w specjalnie przygotowanych formularzach (dostępnych w bankowości elektronicznej), zapewniając jednocześnie, że cała procedura nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Alternatywnie wniosek można złożyć pisemnie lub mailowo. Na koniec należy mieć na uwadze, że w wielu bankach dzień złożenia wniosku oznacza także dzień rozpoczęcia wakacji kredytowych.

 

Korzyści wakacji kredytowych

 

Pieniądze, które zostają w naszej kieszeni w związku z wakacjami kredytowymi warto wykorzystać na nadpłatę kredytu. Każda nadpłata wpływa na zmniejszenie kapitału pozostającego do spłaty – środki zaoszczędzone na nadpłatach można dalej wykorzystać na kolejne nadpłaty  co pozwoli nam obniżyć koszty odsetkowe związane z naszym kredytem a w dalszej mierze pozwoli nam na większe oszczędności i szybszą spłatę kredytu.

 

Zaoszczędzone środki także można wykorzystać na finansową poduszkę bezpieczeństwa. Jak podał GUS w sierpniu inflacja przekroczyła 16 proc. Ze wstępnych danych GUS wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 17,4 proc. rok do roku. Ceny nośników energii poszły w górę o 40,3 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 23,3 proc. Przy tak szybko rosnących kosztach życia łatwo przeznaczyć zaoszczędzone środki z wakacji kredytowych na bieżące wydatki, my jednak radzimy przyjrzeć się budżetowi domowemu i wprowadzić oszczędności w obszarach gdzie można by jednak móc stworzyć sobie „finansową poduszkę bezpieczeństwa”.  

 

Warto jednak pamiętać, że przy obecnej inflacji oraz coraz słabszej złotówce kumulowanie kapitału na koncie w banku jeszcze przy dość niskim oprocentowaniu kont oszczędnościowych i lokat nie jest optymalnym rozwiązaniem. Także nadpłata kredytu z zaoszczędzonych środków wydaje się najlepszym rozwiązaniem na wykorzystanie zaoszczędzonych w ramach wakacji kredytowych pieniędzy.

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >