<Wróć

ZALETY I WADY KUCHNI OTWARTEJ

13/08/2021

JAKIE SĄ ZALETY I WADY KUCHNI OTWARTEJ?

Jednym z etapów projektowania wnętrz jest podjęcie decyzji o planowaniu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkania. Częstszym dylematem jest wybór pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą. Tę decyzję warto bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ późniejsza zmiana koncepcji nie będzie prosta - wiąże się to między innymi z burzeniem ścian, czy też nową podłogą. Przed rozpoczęciem prac budowlanych zachęcamy więc do poznania wad i zalet kuchni otwartej.

Zalety kuchni otwartej

Kuchnia otwarta coraz częściej pojawia się w nowoczesnych mieszkaniach, i to nie tylko w niewielkich kawalerkach. Wszystko dlatego, że takie rozwiązanie pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, a tym samym mieszkanie wydaje się bardziej przestrzenne. Z tego względu, kuchnia otwarta jest też wybierana przez właścicieli lokali, którym zależy na naturalnym świetle - brak ściany sprawia, że w obu pomieszczeniach jest więcej promieni słonecznych. To szczególnie cenne w jesienne i zimowe dni, gdy słońca w naszych domach jest zdecydowanie mniej.

 

Przykładowa aranżacja kuchni otwartej w stylu skandynawskim w mieszkaniu na osiedlu U-City Residence

 

Zwolennicy otwartej kuchni wskazują także na możliwość stałego kontaktu z członkami rodziny. Podczas gotowania można bowiem bez przeszkód rozmawiać z osobami siedzącymi w salonie lub jednocześnie pilnować bawiących dzieci, które biegają poza kuchnią. W przypadku kuchni zamkniętej jest to trudniejsze, ponieważ nasze pole widzenia jest ograniczone, poza tym często wydzielona kuchnia nie jest pomieszczeniem duzym co może u niektórych wzbudzać mało pozytywne odczucie i np. Spożywanie posiłków w małej kuchnii może się okazać mało atrakcyjne dla domowników.

Poza stałą interakcją z rodziną, kuchnia otwarta pozwala też na zaproszenie do niej gości. Domowe imprezy, podczas których głównym miejscem spotkań jest zazwyczaj albo stół przy którym spożywamy posiłki albo wyspa, są bardzo popularne i lubiane. Jeśli więc uwielbiasz być organizatorem spotkań, ogromna przestrzeń kuchenno-wypoczynkowa będzie dla Ciebie dodatkowym atutem.

Wady kuchni otwartej

Kuchnia otwarta ma wiele zalet, ale jak się okazuje, można też wskazać kilka wad. Przede wszystkim, brak ściany odgradzającej kuchnię od salonu sprawia, że musi być w niej porządek - i to przez cały czas! W innym wypadku w domu będzie panował chaos i bałagan, o którym nie da się zapomnieć nawet podczas odpoczynku na kanapie.

Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na wystrój wnętrz. W połączonych pomieszczeniach musi panować spójna stylistyka, aby aranżacja nie była przytłaczająca. Dlatego, jeśli w Twoim salonie króluje na przykład styl art deco, nie decyduj się na kuchnię w stylu boho - zadbaj o to, aby kuchnia otwarta była dopełnieniem salonu.

Kuchnia otwarta nie ma też nic wspólnego z prywatnością, dlatego z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób, które lubią gotować w samotności i ciszy. Równie uporczywe jest przenikanie zapachów z kuchni do salonu. Aby tego uniknąć, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia - okap nad kuchenką to niezbędnik!

Na ostatnią wadę najczęściej zwracają uwagę rodzice, którzy zdają sobie sprawę z ogromnych pokładów energii swoich dzieci. Kuchnia otwarta nie jest niestety zbyt bezpieczna dla maluchów. Dzieci traktują ją jako przedłużenie salonu, a tym samym miejsce do zabawy, ponieważ mogą wejść do niej w każdej chwili. Jeśli więc obawiasz się, że Twoje dziecko się poparzy lub skaleczy, lepszym rozwiązaniem jest kuchnia zamknięta, do której dostęp utrudniają drzwi.

Kuchnia otwarta daje ogromne możliwości aranżacyjne, a także wpływa znacząco na przestrzeń w domu. Jak widać, ma też jednak kilka ograniczeń, które trzeba mieć na uwadze, decydując się na taki układ mieszkania. Pamiętaj więc, aby dobrze to przemyśleć!

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >