< Wróć

TRENDY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W 2022

18/01/2022

Ostatnie dwa lata są dużym zaskoczeniem odnośnie zmian na rynku nieruchomości. Szczególnie rok 2021 obfitował w wiele zjawisk, które bądź też mają swoją kontynuację lub wynikają z wcześniejszej sytuacji jak też zmian w innych obszarach.

Warto zapoznać się z analizą i prognozą rynku nieruchomosci 2022 okiem dewelopera. Jaki będzie rok 2022 dla klientów, co będzie wpływało na ceny mieszkań i czy będą one ciągle rosnąć, czy można ciągle kupić tanie mieszkanie w Warszawie i czy inwestycja w mieszkanie ciągle się opłaca? Te pytanie pojawiają się często wraz z początkiem roku. Szczególnie po tak dynamicznym rozwoju oraz zmianach w poprzednim roku. Warto jednak mieć świadomość w których kierunkach będzie rozwijał się rynek nieruchomości i co nas czeka w 2022 roku w tym obszarze.

- „W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z niespotykanym dotąd w Polsce wzrostem cen mieszkań (średnio przynajmniej o 10 proc., w niektórych dzielnicach Warszawy nawet przeszło 15 proc.), na który złożyło się wiele kwestii. Bardzo niskie oprocentowanie produktów bankowych, typu lokat i kont oszczędnościowych, oraz rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, powodowało chęć do zainwestowania w zakup mieszkania. Zainteresowanych nie brakowało, bowiem inwestycja w nieruchomości od lat uważana jest za jeden z lepszych sposobów na ochronę swojego kapitału, m.in. właśnie przed inflacją. Pomimo faktu, że budowało i buduje się dużo (według danych GUS w 2021 roku oddano do użytkowania aż 10 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej), to popyt na zakup mieszkania przewyższała podaż. W 2021 roku wydano także rekordową liczbę pozwoleń na budowę – nawet 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak ciągle w porównaniu, np. do krajów Europy Zachodniej, w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada znacznie mniej mieszkań” – komentuje Katarzyna Unold.

Dalej w artykule dostępnym na portalu Kompas Inwestycji  TUTAJ (https://www.kompasinwestycji.pl/aktualnosci/ceny-mieszkan-nadal-beda-rosnac-16108  ) przeczytasz m.in.:

Jak rosnąca inflacja może wpływać na popyt na zakupu mieszkania

  • Co z cenami mieszkań? Będą rosnąć, czy wyhamują?
  • Jaki wpływ na dynamikę sprzedaży mieszkań mają rosnące stopy procentowe kredytów hipotecznych
  • Jak zmieniły się preferencje i oczekiwania klientów odnośnie mieszkań
  • Czy w Polsce brakuje mieszkań na sprzedaż?

 

Najważniejsze wnioski z publikacji:

  • Na zmianę cen mieszkań wpływa inflacja i czynniki ekonomiczne.
  • Ceny mieszkań nadal będą rosnąć jednak nie tak dynamicznie jak dotychczas.
  • Wprowadzone zmiany stóp procentowych sprawiają, że mogą pojawiać się trudności w uzyskaniu kredytu, co zaś może przełożyć się na obniżenie entuzjazmu wśród klientów.
  • Pod względem dostępności mieszkań Polska nadal mocno odstaje od krajów Unii Europejskiej.
Podziel się w social media

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >