<Wróć

Czym jest umowa rezerwacyjna - na czym polega i czy warto ją podpisać?

09/03/2023

Popyt na mieszkania z rynku pierwotnego nieustannie rośnie. Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, najlepsi deweloperzy zaczynają ich sprzedaż już na początku realizacji projektów lub w trakcie budowania. A jako, że te mieszkania dopiero „rosną”, zdecydowani klienci często decydują się na podpisanie umowy rezerwacyjnej. Warto też zarezerwować sobie chwilę, żeby zapoznać się, co się z tym wiąże.

Dzięki temu, że klienci mogą kupować mieszkania już na etapie budowy, to otrzymują szerszy wachlarz lokali do wyboru. Z drugiej strony, decydują się oni na mieszkania będące dopiero w trakcie realizacji – więc jeżeli nie mają oni możliwości bezpośredniego kupna, to mogą je zarezerwować. To daje im pewność i bezpieczeństwo, że wybrane mieszkanie będzie na nich czekać!

Umowy rezerwacyjna – czym jest?

O ile nikt nie lubi formalności, o tyle umowa rezerwacyjna jest w miarę szybka i bezproblemowa. Mówiąc najprościej, pozwala ona klientowi zabookować mieszkanie na określony czas i zobowiązuje dewelopera do wycofania go z oferty, żeby nikt inny się na nie nie zdecydował. To prawo pierwszeństwa, które może się wiązać z wpłatą zaliczki (max. 1% ceny) i ustaleniem, czy jest ona zwrotna lub wpłacana na poczet ceny końcowej.

Warto pamiętać, że umowa rezerwacyjna niesie ze sobą najmniej zadeklarowanych oraz „twardych” zobowiązań i właśnie tym różni się od umowy przedwstępnej i deweloperskiej:

  • umowa przedwstępna – zobowiązuje dewelopera i klienta do zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłości (np. na akcie notarialnym), przy czym w razie jej niedopełnienia kwota zadatku może przepaść
  • umowa deweloperska - zobowiązuje dewelopera do przeniesienia własności lokalu na klienta po zakończeniu budowy, a klienta do zapłaty odpowiednio ustalonej ceny na poczet nabycia praw do mieszkania

Korzyści dla kupującego i sprzedającego

Przy odpowiednio sformułowanym dokumencie korzyści są obustronne. Umowa rezerwacyjna ma dać przede wszystkim pewność zarówno klientowi, jak i deweloperowi, że są faktycznie zdecydowani na dokonanie transakcji w przyszłości. Jest ona potwierdzeniem ich intencji i nie zmusza nikogo do opierania się tylko na wzajemnym zaufaniu.

W praktyce zabezpiecza ona klienta i dewelopera, a także daje czas na ewentualne zastanowienie się lub dopięcie wszelkich formalności - można ją np. przedstawić w banku ubiegając się o kredyt, co może zwiększyć szanse jego otrzymania.

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna?

Profesjonalnie sporządzona umowa rezerwacyjna powinna zawierać takie szczegóły, jak: strony, miejsce i datę zawarcia umowy, cenę nieruchomości, okres rezerwacji, wysokość zaliczki lub zadatku, szczegóły dotyczące usytuowania mieszkania w budynku (w tym oznaczenie lokalu, metraż, ilość i rozkład pomieszczeń).

W umowie rezerwacyjnej panuje jedna, prosta zasada: im więcej szczegółów, tym większe zabezpieczenie dla obu stron. Warto ją dokładnie przeczytać, jednak jeśli wybieramy mieszkanie u sprawdzonego dewelopera, to możemy być spokojni o formalności i skupić się na wyborze własnego, wymarzonego M!

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >