<Wróć

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym

30/09/2023

W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej priorytetowa. Nie omija to także branży budowlanej. Budownictwo mieszkaniowe może odgrywać znaczącą rolę w poprawie stanu naszej planety i klimatu. Przedstawiamy ekologiczne rozwiązania stosowane w budownictwie mieszkaniowym, które nie tylko zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, ale także zapewniają mieszkańcom komfort i oszczędności.

Energooszczędność i technologie zielonego budownictwa

Jednym z kluczowych aspektów ekologicznego budownictwa mieszkaniowego jest efektywność energetyczna. Nowoczesne budynki są projektowane z myślą o minimalizowaniu zużycia energii. Zastosowanie lepszej izolacji termicznej, energooszczędnych okien i drzwi oraz zaawansowanych systemów grzewczych i chłodzenia pozwala na znaczną redukcję zużycia energii w ekologicznych mieszkaniach.

Zrównoważone materiały budowlane

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych ma ogromne znaczenie. Ekologiczne budownictwo coraz częściej korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu lub zrównoważonych źródeł. Drewno z certyfikatami FSC, cegły z materiałów recyklowanych czy izolacje wykonane z naturalnych surowców to tylko kilka przykładów. Zrównoważone budownictwo mieszkaniowe wykorzystuje elementy i materiały, które: 

  • pochodzą ze zrównoważonych źródeł, 
  • przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2, 
  • zużywają w procesie produkcji możliwie jak najmniej wody, 
  • ograniczają zużycie energii w gotowym ekologicznym mieszkaniu.

Odzyskiwanie wody deszczowej w ekologicznym budownictwie

W budownictwie ekologicznym istotnym aspektem jest gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki. Tradycyjne konstrukcje nie przewidują możliwości przechwytywania i magazynowania wody deszczowej, która w dzisiejszych czasach jest niestety na wagę złota. Systemy do odzyskiwania wody deszczowej pozwalają na nawadnianie ogrodów czy spłukiwanie toalet bez konieczności korzystania z wody pitnej.

Zielone dachy i ściany

Zielone dachy i ściany stanowią doskonały przykład sposobu na zwiększenie zielonych przestrzeni i naturalną izolację cieplną budynków. Roślinność na dachu nie tylko poprawia estetykę, ale także pomaga w regulacji temperatury w budynku i oczyszcza powietrze w okolicy. Zielone ściany to powierzchnie pokryte instalacjami z mchu lub porośnięte roślinami pnącymi. Innym rozwiązaniem, mniej szkodliwym dla elewacji budynku, jest pokrycie ścian bloku mieszkalnego specjalną farbą, pochłaniającą CO2 z powietrza.

Energia odnawialna

Mieszkania ekologiczne coraz częściej korzystają z energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i turbiny wiatrowe pozwalają na produkcję własnej energii, a nawet przesyłanie jej do sieci, co może przynosić zyski. Budynki mieszkalne, wyposażone we własne źródła energii odnawialnej, są niezwykle atrakcyjne dla nabywców i najemców. Kusząca jest nie tylko wizja niskich rachunków za prąd, lecz także świadomość, że w łatwy sposób można przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Inteligentne mieszkania = ekologiczne mieszkania

Inteligentne systemy zarządzania energią są kluczowe dla optymalizacji zużycia prądu w ekologicznym mieszkaniu. Takie instalacje mogą kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie i inne urządzenia, dostosowując je do rzeczywistego zużycia. Mieszkania wyposażone w sprzęty smart są najbardziej wydajne pod względem energetycznym. Urządzenia inteligentne minimalizują marnowanie energii i optymalizują zużycie prądu.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym to nie tylko trend, ale w dobie kryzysu klimatycznego również konieczność. Dają one nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla mieszkańców, którzy mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię, lepszą jakością powietrza i wyższym komfortem życia. Budownictwo ekologiczne to inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści zarówno teraz, jak i dla kolejnych pokoleń.

 

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >