<Wróć

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do mieszkania?

18/09/2023

Oświetlenie odgrywa istotną rolę w codziennym życiu. Wpływa na nasz nastrój i komfort przebywania w pomieszczeniach, a bez światła trudno jest funkcjonować. Wybierając oświetlenie do mieszkania, warto brać pod uwagę kwestie związane z codziennym życiem, ale także z ekologią, efektywnością energetyczną i oszczędnościami finansowymi. Poznaj nasze wskazówki dotyczące wyboru oświetlenia, które będzie nie tylko estetyczne, lecz także przyjazne dla środowiska i portfela.

LEDy na czele rewolucji energetycznej

Kiedy myślimy o energooszczędnym oświetleniu, pierwszym wyborem powinny być dla nas źródła światła LED. Dlaczego? Po pierwsze, są one znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. Zużywają o wiele mniej energii, co przekłada się między innymi na niższe rachunki za prąd. Po drugie, mają dłuższą żywotność, co oznacza, że rzadziej trzeba je wymieniać, a co za tym idzie rzadziej kupować, co jest bardziej ekologiczne. Choć przy zakupie LEDowe oświetlenie mieszkania może wiązać się z większymi wydatkami niż w przypadku zwykłych żarówek, to inwestycja, która szybko się zwraca.

Warto rozważyć także inne rozwiązania, takie jak podświetlenie mebli za pomocą taśm LED. Taka taśma zamontowana nad blatem kuchennym doskonale oświetli miejsce pracy, bez konieczności zapalania światła w całym pomieszczeniu, a przy tym zużyje śladowe ilości energii. Z kolei w salonie czy sypialni takie delikatne podświetlenie tworzy bardzo przytulną i romantyczną atmosferę, która umila wieczory i pozwala wyciszyć się przed snem.

Oświetlenie i jasność dostosowane do potrzeb - rozwiązania smart

Aby jeszcze skuteczniej oszczędzać energię, warto zainstalować oświetlenie z regulacją jasności, czyli zamiast tradycyjnych włączników zamontować dotykowe lub zdalnie sterowane dimery. Dzięki nim możesz dostosować intensywność światła do konkretnej sytuacji. Zimowym popołudniem, gdy za oknami jest już ciemno, a Ty potrzebujesz dużo światła do pracy, możesz ustawić je na najwyższy poziom, wykorzystując maksymalną moc żarówki. Z kolei wieczorem, kiedy chcesz stworzyć przytulną atmosferę, możesz obniżyć jasność. Takie oświetlenie do mieszkania pozwala oszczędzać energię, a także tworzyć w pomieszczeniach nastrój odpowiedni do okazji i potrzeb.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej precyzyjnie zarządzać zużyciem energii, warto rozważyć w pełni inteligentny system oświetlenia mieszkania. Dzięki niemu możesz zdalnie kontrolować światło za pomocą smartfona lub głosu. Możesz zaprogramować różne scenariusze świetlne, które dostosują oświetlenie mieszkania do konkretnych sytuacji, np. automatycznie wyłączyć lampy w pomieszczeniach, które są puste, nawet jeśli jesteś poza domem.

Czujniki ruchu i jasności to przydatne narzędzia, które pomagają w oszczędzaniu energii i pieniędzy. Można je zainstalować w pomieszczeniach, gdzie często zapominamy o wyłączaniu oświetlenia, takich jak korytarze czy łazienki. Automatycznie gaszą światło, gdy nie wykryją ruchu lub gdy jest wystarczająco jasno, co pomaga unikać niepotrzebnego zużycia energii.

Barwa światła ma znaczenie - jaką temperaturę oświetlenia wybrać?

Jeśli chcesz zadbać o komfort i klimat w swoim mieszkaniu, a do tego oszczędzać energię, zwróć uwagę na źródła światła o niskiej temperaturze barwowej. Emitują one ciepłe białe lub żółte światło, które jest bardziej przyjazne dla oczu i tworzy przytulną aurę. Ciepłe światło pozwala organizmowi się wyciszyć i przygotować do relaksu czy snu, w przeciwieństwie do światła zimnego, które imituje światło dzienne i pobudza organizm. Ponadto źródła światła o niższej temperaturze barwowej zazwyczaj zużywają mniej energii niż te o wyższej temperaturze. Informację o tym, jaką barwę światła emituje dana żarówka, znajdziesz na jej opakowaniu.

Wybierając oświetlenie do mieszkania, warto myśleć nie tylko o estetyce, ale także o efektywności energetycznej, ekologii i kwestiach finansowych. Światło LED i inteligentnie sterowane systemy mogą obniżyć rachunki za prąd i ograniczyć wpływ na środowisko. Dzięki tym krokom Twoje mieszkanie będzie nie tylko energooszczędne, ale także przytulne i piękne.

 

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >