<Wróć

JAK WYBRAĆ ROŚLINY DO MIESZKANIA?

14/07/2022

 

 

JAK WYBRAĆ ROŚLINY DO MIESZKANIA BY ZADBAĆ O ZDROWIE? 

Rośliny do mieszkania to kwestia nie bez znaczenia dla jakości życia w naszym mieszkaniu. Jak o nie odpowiednio dbać, co wybrać, aby upiększyć nasze 4 kąty, a także jak wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychamy – to pytania, na które warto poznać odpowiedzi by wykorzystać dobroczynne działanie zieleni w naszym domu.”.

 

Rośliny w mieszkaniu to przede wszystkim nie tylko element estetyczny, który sprawia, żenasze własne M staje sie przytulne i żywe, ale także wpływający na nasze samopoczucie. Ich kojący zapach wpływa na całą atmosferę w mieszkaniu, zielony kolor potrafi działać na nas uspokajająco, a liście potrafią oczyszczać powietrze. Są więc jak naturalny filtr powietrza w naszym mieszkaniu!

Rośliny do mieszkania oczyszczające powietrze

Jeśli żyjemy w dużym mieście, rośliny do mieszkania oczyszczające powietrze powinny być punktem obowiązkowym wystroju naszych wnętrz – tym bardziej, że nie zajmują wiele miejsca i nie są wymagające w utrzymaniu. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych NASA opublikowała listę 12 polecanych roślin, które najlepiej sprawdzą się by oczyścić powietrze w naszym domu. Są to m.in. Areka żółtawa, Sansewieria (wężownica), Pieniążek, Gerbera doniczkowa, Aglaonema, Zielistka, Aloes, Rhapis Excelsa Palma Bambusowa Lady Palm, Dracena, Figowiec sprężysty, Figowiec benjamina, Chryzantemy I Gwiazda Betlejemska – Poinsecja.

Poniżej kilka naszych rekomendacji. 

Pierwsza z nich to Skrzydłokwiat  - wystarczy go podlewać 2-3 razy w tygodniu, a odwdzięczy nam się pięknymi, białymi kwiatami. Świetnie pasuje do sypialni lub przedpokoju.

 

Kolejną rośliną do mieszkania oczyszczającą powietrze jest Figowiec Benjamin (znany jako fikus). Ma delikatne zielone liście i rośnie głównie wzwyż, więc świetnie nadaje się do wysokich pomieszczeń. Wymaga podlewania 2 razy w tygodniu (zimą 1 raz na tydzień). Szukając czegoś mniejszego możemy zdecydować się na Palmę koralową (Chamedora Wytworna) lubiącą cień lub Sansewierie Gwinejską, która z kolei preferuje miejsca nasłonecznione.

Areka żółtawa cechuje się olbrzymi dobroczynnym działaniem dodatkowym.. Tym, co wyróżnia palmę Areka, jest jej zdolność do oczyszczania środowiska, w którym jest umieszczona, poprzez usuwanie niebezpiecznych chemikaliów, takich jak formaldehyd, ksylen i toluen. Formaldehyd występuję m.in. w tapetach, panelach, wykładzinach, meblach z płyt wiórowych i dywanach. Toluen i ksylen występują w farbach. 

 

Niewymagające rośliny do mieszkania 

 

Wśród roślin do mieszkania oczyszczających powietrze są także takie, które nie wymagają dużej opieki. Jedną z nich Aloes Zwyczajny. Wchłania on m.in. formaldehyd i dwutlenek węgla, a do szczęścia i wzrostu potrzebuje tylko jasnego, dobrze nasłonecznionego miejsca. Aloes sam gromadzi wodę w grubych liściach, więc podlewać można go dość sporadycznie (1 raz na tydzień).

 

Innym rozwiązaniem jest Bluszcz Pospolity - nie potrzebuje wiele słońca, więc znajdzie się dla niego miejsce wszędzie. Dodatkowo jego pragnienie jest umiarkowane i wystarczy mu podlewanie 1-2 razy na tydzień. Wśród jego zalet jest wchłanianie wspomnianego formaldehydu, który znajduje się m.in. w spalinach samochodów.

 

Rośliny do ciemnego mieszkania 

 

Bluszcz Pospolity możemy wybrać także wtedy, gdy nasze mieszkanie lub wybrany pokój nie jest dobrze nasłoneczniony. Kolejną rośliną lubiącą ciemne miejsca jest Paproć - pochodzi ona z wilgotnych lasów i o ile nie przepada za światłem, o tyle wymaga regularnego podlewania. W zamian za to odwdzięczy nam się pochłanianiem negatywnych promieni pochodzących np. z ekranu telewizora.

 

Rośliny do mieszkania oczyszczające powietrze mogą uchronić nas przed wieloma negatywnymi czynnikami. Warto mieć je w każdym pomieszczeniu. Jeśli będziemy je dobrze pielęgnować, one będę pielęgnować nasze powietrze!

 

 

 

 

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >