<Wróć

Jak zadbać o energooszczędność w nowym mieszkaniu?

19/08/2023

Żyjemy w czasach, w których energooszczędność jest kluczowa zarówno ze względów ekologicznych, jak i finansowych. Przy urządzaniu mieszkania warto zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii i wprowadzić ich do wnętrza jak najwięcej. Dzięki energooszczędnym inicjatywom nie tylko zmniejszysz swój ślad węglowy, lecz także obniżysz rachunki za prąd i zaoszczędzisz w skali roku spore sumy. Podpowiadamy, jak zadbać o środowisko i swój portfel, oszczędzając energię w nowym mieszkaniu.

Skuteczna izolacja termiczna i ogrzewanie mieszkania

Kwestia izolacji termicznej budynku ma ogromny wpływ na zużycie energii do ogrzewania lub chłodzenia. Jeśli jesteś na etapie szukania mieszkania i chcesz, żeby było ono jak najbardziej energooszczędne, wybieraj lokale w dobrze ocieplonych budynkach. Nowoczesne osiedla oferują doskonały standard, jeśli chodzi o izolację termiczną kompleksów mieszkalnych, co wpływa nie tylko na komfort życia w mieszkaniu, lecz także na koszty ogrzewania oraz obciążenie dla środowiska. Upewnij się też, że drzwi i okna w mieszkaniu są szczelne i dobrze zabezpieczone. Uszkodzone uszczelki lub lekko osunięte zawiasy mogą sprawić, że zimne powietrze będzie dostawało się do środka i zwiększało zapotrzebowanie energetyczne pomieszczeń.

Jeśli masz wpływ na wybór systemów grzewczych czy chłodzących, wybierz te, które wykorzystują odnawialne źródła energii, jak pompy ciepła. Są one bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, a przy tym tańsze w eksploatacji.

Oświetlenie LED

Jednym z najbardziej energochłonnych procesów w mieszkaniu, jest jego oświetlenie. Nieodpowiednio dobrane żarówki mogą boleśnie podnieść wysokość rachunków. Kilkadziesiąt lat temu na rynku pojawiły się żarówki energooszczędne, które rzeczywiście pobierały mniej energii, jednak nie były tak efektywne, jak tradycyjne warianty, a do tego zawierały szkodliwe gazy, które uwalniały się w przypadku rozbicia.

Żarówki LED to doskonałe rozwiązanie do oświetlenia domu. Pobierają bardzo małe ilości energii, a przy tym dają bardzo intensywne światło, dzięki czemu już nawet jedna żarówka jest w stanie doświetlić każdy kąt pomieszczenia. W kuchni czy łazience bardzo estetycznym rozwiązaniem jest podświetlenie szafek za pomocą taśm LED.

Nowoczesne urządzenia AGD

Nowoczesne technologie idą w kierunku energooszczędności. Sprzęty AGD nowej generacji pobierają znacznie mniej energii, dzięki czemu są mniejszym obciążeniem dla środowiska i Twojego domowego budżetu. Podczas wyboru nowych urządzeń AGD, zwróć uwagę na ich klasę energetyczną. Urządzenia o wysokiej klasie energetycznej zużywają znacznie mniej energii niż te z niższymi klasami. Choć nowoczesne sprzęty kosztują często więcej, jest to inwestycja, która na dłuższą metę zdecydowanie się opłaca.

W dobie kryzysu klimatycznego oraz ogromnego zanieczyszczenia środowiska i atmosfery, świadome i rozsądne korzystanie z energii jest niezwykle ważne. Prowadząc swój dom w energooszczędny sposób, przyczyniasz się do pozytywnej zmiany, która jest teraz tak potrzebna. Wystarczy tylko kilka prostych zmian, by uratować świat!

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >