<Wróć

Jakie rośliny wybrać na balkon w mieszkaniu? Jak dbać o rośliny na balkonie?

12/06/2023

Piękny, zielony balkon to idealne miejsce do relaksu po długim, stresującym dniu. Namiastka ogrodu w mieście jest dla wielu osób wręcz niezbędnym elementem mieszkania i czynnikiem, który wpływa na wybór lokum. Podpowiadamy, jakimi roślinami najlepiej zazielenić swój balkon i jak o nie dbać. 

Rośliny ozdobne i kwiaty na balkon

Balkony najczęściej kojarzą się z czerwonymi pelargoniami. Rzeczywiście, te kwiaty cieszą się ogromną popularnością i nie dzieje się tak bez powodu. Pelargonie są łatwe w uprawie, a przy dobrym naświetleniu, regularnym nawożeniu i podlewaniu przepięknie kwitną przez wiele miesięcy od późnej wiosny aż do końca października. Kolejną zaletą tych kwiatów jest fakt, że są to rośliny wieloletnie, dzięki czemu jednorazowy zakup sadzonek będzie inwestycją na kilka kolejnych lat. 

Petunie i surfinie to kolejne bardzo wdzięczne w uprawie kwiaty, które przez długi czas mogą zdobić Twój balkon. Są to co prawda kwiaty jednoroczne, jednak ich zakup nie jest dużym wydatkiem. Oba gatunki tych kwiatów doniczkowych są do siebie bardzo podobne, jednak mają pewne różnice. Petunie rosną do góry, z kolei surfinie mają charakterystyczny, zwisający pokrój przez długie pędy. Te kwiaty również kwitną bardzo długo, bo od maja aż do pierwszych przymrozków. 

Zarówno pelargonie, jak i petunie i surfinie wymagają dość nasłonecznionego stanowiska oraz regularnego, nawet codziennego podlewania. Jeśli chcesz, by Twoje kwiaty kwitły obficie, raz w tygodniu podlewaj je nawozem do kwiatów balkonowych. 

Jeśli nie chcesz wprowadzać zbyt wiele koloru na balkon lub chcesz uniknąć wabienia pszczół, możesz postawić na zielone rośliny ozdobne. Komarzyca, koleusy czy różne odmiany bluszczu fantastycznie sprawdzą się w mniej nasłonecznionych zakątkach balkonu oraz jako wypełnienie donicy pomiędzy kwiatami. 

Zioła, warzywa i owoce na balkonie

Czy na balkonie w bloku lub kamienicy można założyć ogródek warzywny? Oczywiście, że tak! W donicach można uprawiać pomidory, paprykę, ogórki czy nawet warzywa korzeniowe. Z kolei w skrzynkach na balkonowej balustradzie doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zioła, a także truskawki i poziomki. 

Prowadząc ogród wertykalny możesz uprawiać wiele różnych gatunków warzyw i ziół nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni. W takim ogródku sprawdzą się koktailowe odmiany pomidorów, jak Bajaja, Aztek, Koralik czy Malinowy Kapturek, a także cebula, czosnek, rzodkiewka, sałata czy groszek pnący. Z powodzeniem można tak uprawiać też karłowe odmiany papryki. 

Na większych balkonach i tarasach, gdzie można postawić duże donice, z powodzeniem możesz uprawiać krzewy owocowe, takie jak jeżyny, maliny, porzeczki czy agrest. Takie krzewy, by móc obficie owocować, potrzebują sporych donic, około 20 - 30 litrów. 

Wszystkie warzywa, owoce i zioła hodowane w donicach na balkonie potrzebują sporych dawek nawozu oraz częstszego, niż w przypadku uprawy w gruncie, podlewania. Dzieje się tak ponieważ objętość ziemi w donicy czy skrzynce jest ograniczona, przez co gleba szybciej się wyjaławia i przesycha. Największe zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze mają pomidory. Inne warzywa najczęściej wystarczy podlewać naturalnym nawozem z kwasami humusowymi. Dużą potrzebę nawożenia i podlewania mają także truskawki i poziomki, zwłaszcza w okresie owocowania. Jeśli nie będziesz dostarczać im wystarczających ilości składników mineralnych, rośliny zaczną zasuszać kwiaty i owoce, a Ty nie nacieszysz się plonami. 

Balkon z bujną roślinnością to ozdoba każdego mieszkania, dlatego warto zainwestować trochę czasu i pracy w balkonową zieleń. Skrzynki na balustradzie praktycznie nie zajmują miejsca, dlatego mogą pojawić się nawet na malutkich balkonach. Donice i balkonowy ogródek to opcja na większe powierzchnie. Kwiaty, rośliny zielone i zioła wymagają mniej pracy i pielęgnacji, niż warzywa i owoce. Zastanów się, ile pracy i czasu jesteś w stanie poświęcić na opiekę nad roślinami na swoim balkonie i wtedy podejmij decyzję, jakie gatunki wybierasz. 

Niezależnie od tego, czy postawisz na zieleń czy kolorowe kwiaty, Twój pełen żywych roślin balkon z pewnością będzie cieszył oko. Pamiętaj, że ma on podobać się przede wszystkim Tobie, dlatego przy aranżacji balkonu kieruj się swoimi preferencjami. Życzymy satysfakcji z uprawy roślin i obfitych plonów! 

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >