<Wróć

Jakie są najważniejsze aspekty prawne związane z zakupem mieszkania?

25/08/2023

Zakup mieszkania to ekscytująca inwestycja, której wiele osób nie może się doczekać. W procesie kupowania nieruchomości nie można jednak dać się ponieść emocjom, ponieważ wymaga on szczególnej uwagi przy kwestiach prawnych. W natłoku obowiązków związanych z inwestycją łatwo jest się zagubić, dlatego staramy się służyć wiedzą i doświadczeniem, by jak najbardziej ułatwiać naszym klientom zakup mieszkania. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze kwestie prawne związane z tym ważnym momentem w życiu.

Umowa rezerwacyjna

Pierwszy krok w procesie zakupu mieszkania od dewelopera to podpisanie umowy rezerwacyjnej. Od momentu wyboru lokalu do odebrania kluczy, musi minąć sporo czasu, dlatego taki dokument potwierdza, że jesteś zdecydowany na zakup konkretnego mieszkania i pozwala na załatwienie innych formalności. Upewnij się, że umowa zawiera dokładne informacje o nieruchomości, cenę, terminy oraz ewentualne kary umowne. Dokument powinien być precyzyjny i jasny, aby zabezpieczyć Twoje interesy.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska to fundament całej transakcji. Musi zawierać pełny opis nieruchomości, wyposażenia, sposób płatności, termin przekazania oraz inne istotne warunki. Przeczytaj umowę dokładnie i zwróć uwagę na klauzule dotyczące sankcji w przypadku opóźnień. Dokładnie wczytaj się również w zapis tego, co obejmuje standard wykończenia mieszkania. Często deweloperzy oferują różne opcje, które wpływają na cenę końcową. Upewnij się, że wszystkie uzgodnienia związane z wykończeniem mieszkania są zawarte w umowie, by uniknąć późniejszych komplikacji.

Kredyt hipoteczny

W dzisiejszych czasach niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego, dokładnie przygotuj się do tej decyzji. Przed wybraniem banku, w którym zaciągniesz kredyt, porównaj różne oferty i skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego, by upewnić się, że stawiasz na najkorzystniejszą dla Ciebie opcję. Upewnij się również, że masz pełną wiedzę na temat hipoteki, rozumiesz, na co się decydujesz i masz świadomość wszystkich kosztów i konsekwencji związanych z kredytem.

Dodatkowe opłaty i podatki

Nie zapominaj o opłatach i podatkach związanych z zakupem mieszkania. Oprócz samej ceny nieruchomości, konieczne jest uwzględnienie innych wydatków, które mogą wpłynąć na całkowity koszt inwestycji. Zrozumienie, czy i w jakiej wysokości naliczony zostanie podatek od zakupu nieruchomości, jest istotne dla prawidłowego oszacowania kosztów.

Warto również uwzględnić koszty notarialne związane z zawarciem umowy deweloperskiej. Notariusz musi potwierdzić ważność umowy, co wiąże się z pewnymi opłatami. Dbałość o dokładne oszacowanie tych wydatków pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na etapie finalizacji transakcji.

Zakup mieszkania to bardzo poważna i stresująca decyzja, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować się do wejścia w ten proces. Świadomość tego, czego możesz się spodziewać, pozwoli Ci spokojnie i bez zbędnych zmartwień przejść przez wszystkie formalności związane z kupowaniem nieruchomości. W razie wątpliwości zawsze służymy naszym klientom radą i pomocą, by jak najbardziej ułatwić ten proces. 

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >