<Wróć

Mieszkania z aneksem kuchennym czy z oddzielną kuchnią?

22/06/2023

Kupujesz mieszkanie i zastanawiasz się, jaką kuchnię wybrać? A może robisz generalny remont i rozważasz wyburzenie ściany, by stworzyć aneks kuchenny? Pomożemy Ci dokonać dobrego wyboru - poznaj plusy i minusy oddzielnej kuchni oraz aneksu kuchennego. 

Jak zawsze, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. To, która opcja okaże się najbardziej odpowiednia dla Ciebie, zależy wyłącznie od osobistych upodobań i preferencji. Nasza lista za i przeciw pomoże Ci w podjęciu bardziej świadomej decyzji oraz lepszym zrozumieniu Twoich oczekiwań i możliwości. 

Przewaga kuchni nad aneksem kuchennym

Plusy mieszkania z wydzieloną kuchnią są przede wszystkim praktyczne. Oddzielne pomieszczenie, przeznaczone niemal wyłącznie do gotowania, staje się miejscem wyłączonym z zasięgu gości czy codziennego funkcjonowania pomiędzy posiłkami. Oznacza to, że praktyczność bierze tu górę nad estetyką i nie musisz przejmować się takimi rzeczami, jak zlew pełen brudnych naczyń czy okruszki na blacie. Nie zawsze masz czas, możliwość czy siłę, by sprzątać na bieżąco podczas gotowania lub bezpośrednio po nim. W przypadku aneksu kuchennego, bałagan wpływa na estetykę i komfort przebywania w salonie, dlatego musi on być cały czas utrzymany w czystości. 

Kolejnym plusem oddzielnej kuchni w mieszkaniu jest ograniczenie przenikania zapachów czy zadymienia innych pomieszczeń. Przy gotowaniu nie da się uniknąć przypalenia jakiejś potrawy czy gotowania czegoś o bardzo intensywnej woni. W kuchni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, zadymienie czy zapachy potraw, ograniczają się w dużej mierze tylko do tej zamkniętej przestrzeni. W takich sytuacjach z parą wodną czy dymem bez większego problemu poradzi sobie pochłaniacz nad kuchenką. Aneks kuchenny połączony z salonem to często dla pochłaniacza zbyt duża powierzchnia, by skutecznie oczyszczać powietrze. Zapachy potraw mogą dłużej utrzymywać się w pomieszczeniu, a zadymienie po przypaleniu obiadu będzie większym problemem. 

Przewaga aneksu kuchennego nad oddzielną kuchnią

Największym plusem aneksu jest wrażenie przestrzeni, jakie daje połączenie kuchni i salonu w jedno, duże pomieszczenie. Aneksy sprawdzają się najlepiej w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. To rozwiązanie oszczędza miejsce i jest sposobem na wizualne powiększenie ciasnego mieszkania. Oddzielna kuchnia zabiera cenną przestrzeń i sprawia, że inne pomieszczenia muszą być pomniejszone. 

Aneks kuchenny jest również doskonałym rozwiązaniem, jeśli często przyjmujesz gości. Dzięki połączeniu kuchni i salonu w jedno pomieszczenie, nie musisz zostawiać zaproszonych osób samych w salonie, gdy idziesz do kuchni, by przygotować coś do jedzenia. Wypełnianie obowiązków gospodarza może odbywać się bez przerywania kontaktu z gośćmi. Z oddzielną kuchnią nie da się uniknąć opuszczania gości, by podać kolację czy choćby napoje. 

W zależności od tego, jakie są Twoje oczekiwania i preferencje dotyczące mieszkania, wybierz opcję kuchni, która ma dla Ciebie więcej zalet. Powodzenia! 

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >