<Wróć

Mieszkanie dwu, a może trzypokojowe — jakie mieszkanie wybrać na start dla młodych?

10/04/2023

Większość młodych osób dociera do pewnego etapu życia, w którym przychodzi czas na rozważania dotyczące własnych przysłowiowych „czterech kątów”. Zazwyczaj wybór pierwszego mieszkania to długi proces decyzyjny, podczas którego pojawia się wiele pytań. Nic dziwnego — młodym zależy na tym, żeby jak najlepiej pasowało do ich aktualnych preferencji. Jedną z najważniejszych kwestii w kontekście kupna mieszkania na start z pewnością jest metraż, ale także konkretny układ pomieszczeń. Czy warto postawić od razu na mieszkanie trzypokojowe? A może w pierwszym mieszkaniu dla młodych najlepiej sprawdzą się dwa pokoje? Choć oczywiście można powiedzieć, że „to zależy” - są pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania na start w kontekście liczby pokoi.

Praca zdalna i domowe biuro a rozmieszczenie pokoi

Wybierając pierwsze mieszkanie, przede wszystkim dobrze jest przeanalizować tryb życia przyszłych mieszkańców — i to także zawodowego. W dobie pracy zdalnej i hybrydowej niezwykle ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni mieszkalnej i dostosowanie jej do ewentualnej pracy. Zakładając, że mieszkania szuka para, z której przynajmniej jedna osoba pracuje z domu, liczba pomieszczeń może okazać się ważnym elementem stworzenia komfortowych warunków pracy. Przy dwupokojowym mieszkaniu można zaaranżować jeden z pokoi na domowe „biuro”, a drugi urządzić jako sypialnię. Pozostaje jednak kwestia spędzania wolnego czasu w mieszkaniu po pracy. Czy dwa pokoje wówczas wystarczą? Dobrze byłoby przemyśleć tę kwestię i wziąć pod uwagę tryb pracy. Przy zdalnym, kiedy to sporą część dnia spędzamy w domowym zaciszu, być może trzypokojowe mieszkanie na start okaże się najbardziej komfortową opcją.

Plany na przyszłość w mieszkaniu na start

Mieszkanie na start dla młodych to często pewien element ogólnie rozumianej „stabilizacji” i kolejny etap życia. Mieszkanie, stała praca, związek, no i… Być może także powoli kiełkująca myśl o powiększeniu rodziny. O ile singlom czy parom dwupokojowe mieszkanie z częścią sypialnianą i dzienną lub biurową może wystarczyć, o tyle kiedy na świecie pojawia się mały człowiek, miejsca powoli zaczyna brakować. Gdy dziecko dorasta, w pewnym momencie kolejne pomieszczenie w mieszkaniu staje się niezbędne do zachowania komfortu w domowej przestrzeni. Wówczas trzypokojowe mieszkanie może okazać się rozwiązaniem problemów — zapewni komfort całej rodzinie.

Więcej mieszkańców = więcej potrzebnego miejsca

Powiększanie rodziny nie zawsze musi oznaczać starania o dziecko. Czasem do mieszkańców dołączają choćby czworonogi. A jeśli młodzi rozważają znaczne powiększenie swojej rodziny, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze pierwszego własnego mieszkania. Różne zwierzęta mają różne potrzeby, ale oczywistym wydaje się, że o wiele mniej dodatkowego miejsca wymaga posiadanie na przykład jednego kota czy małego psa niż kilku zwierzaków. Jeśli młodzi podczas snucia planów o kupnie pierwszego mieszkania na start już są właścicielami czworonożnego przyjaciela lub przyjaciół, a planują zwiększać liczbę swoich puchatych „dzieci”, mieszkanie dwupokojowe może okazać się niewystarczające. Żeby zadbać o wygodę własną — ale także czworonożnych przyjaciół — warto zastanowić się, czy dodatkowy pokój nie okaże się za jakiś czas niezbędny do pełnego komfortu mieszkania.

Tryb życia, pasje, hobby i sposoby spędzania czasu wolnego

Jak ulubione sposoby spędzania czasu wolnego mają wpływać na decyzję o liczbie pomieszczeń w pierwszym zakupionym mieszkaniu? Jeśli hobby przyszłych mieszkańców wymaga od nich ciągłego przebywania poza domem oraz nie generuje dużej liczby akcesoriów, które trzeba gdzieś przechowywać — być może najbardziej trafny okaże się wybór dwupokojowego mieszkania. Młodzi mogą wówczas nieco zaoszczędzić, a przez to, że mało czasu spędzają we własnych czterech katach, nie odczują szczególnie różnicy. Inaczej sprawa wygląda przy pasjach, które najlepiej pielęgnować w zaciszu domowym. Uwielbiasz malować i marzysz o własnej pracowni? Pasjonujesz się treningiem siłowym, a ulubiona siłownia to Twój pokój? Pozwól sobie zaaranżować komfortową przestrzeń w mieszkaniu! Warto wziąć pod uwagę tryb życia i codzienne sposoby na spędzanie czasu i na tej podstawie dostosować liczbę pokoi w kupowanym mieszkaniu na start.

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >