<Wróć

Po zakupie mieszkania — od czego zacząć urządzać mieszkanie? cz.1

20/04/2023

Długi proces wyboru wymarzonego mieszkania, sporo formalności po drodze, ważne decyzje, próba spełnienia wszystkich swoich oczekiwań wobec własnej przestrzeni… No i w końcu się udało — mieszkanie kupione! Tylko co dalej? Kiedy w końcu opadnie kurz wszystkich obowiązków związanych z zakupem mieszkania, nadchodzi moment, w którym ze spokojem można przejść już do jego urządzania. Często cały proces kupna jest dla przyszłych właścicieli na tyle absorbujący, że wizję tego, jak finalnie będzie wyglądać ich wymarzone miejsce, odkładają na później. Kiedy przychodzi już czas na urządzanie, ogrom elementów, o których należy pamiętać, może nieco przytłoczyć. Nie dość, że trzeba pomyśleć o praktyczności i komforcie użytkowania, to dobrze byłoby także zadbać o walory estetyczne, które w dodatku w idealnej wersji powinny łączyć gusta wszystkich mieszkańców. W skrócie — dużo tego! Podpowiadamy, od czego najlepiej zacząć, żeby proces urządzania mieszkania miał w sobie więcej przyjemności, niż przykrej konieczności.

Przede wszystkim plan

Choć w aranżowaniu wnętrz kusi wizja wyboru rozmaitych dodatków, krzeseł, poduszek czy obrazów na ściany — mimo wszystko dla własnego komfortu powinno się zaczynać od podstaw. I mamy tu na myśli naprawdę podstawy — przeanalizowanie trybu życia, potrzeb — tych oczywistych i tych bardziej wymagających, przyjrzenie się swoim nawykom i elementom codzienności, które mogą mieć wpływ na to, jak mieszkamy. Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie bez użyteczności i funkcjonalności nie spełni potrzeb mieszkańców, a zamiast tego będzie ich zwyczajnie irytować. Mając konkretne wymiary mieszkania, przemyśl przeznaczenie konkretnych pomieszczeń i weź pod uwagę meble i sprzęty domowe, które są dla Ciebie niezbędne w komfortowej przestrzeni. Dzięki temu zaplanowanie kolejnych kroków urządzania mieszkania okaże się dużo łatwiejsze, a przy tym na pewno oszczędzisz nieco czasu i nerwów. Proces aranżacji wnętrz naprawdę może być niezwykle ciekawy, inspirujący i kreatywny, nie pozwól więc, by przyziemne elementy planowania mieszkania odebrały tę radość. Mamy plan? No to urządzamy!

Styl wystroju wnętrza

Na początku urządzania mieszkania warto zadać sobie pytanie — jaki styl powinien zdominować wnętrza? Glamour, nowoczesny, klasyczny, rustykalny, skandynawski, loftowy, vintage? A może w Twoim mieszkaniu ma królować eklektyczna mieszanka różnych stylów? Najlepiej zastanowić się, do których trendów w urządzaniu wnętrza jest Ci najbliżej i stopniowo szukać inspiracji w danym stylu. Zdecydowanie nie radzimy ślepo podążać za tym, co aktualnie modne. Twoje mieszkanie to Twoja przestrzeń i to Ty masz się w niej czuć możliwie najbardziej komfortowo — w końcu to, czym się otaczamy, niewątpliwie ma wpływ na naszą codzienność czy nastrój. Ustalenie, choćby mniej-więcej, w jakim stylu ma być urządzone mieszkanie, znacznie ułatwi kolejne kroki i wybory poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Wciąż nie mówimy tutaj jeszcze o dodatkach do aranżacji czy wyborze sprzętów domowych, ale być może to już czas na wybór takich składowych mieszkania jak podłogi, drzwi wewnętrzne czy płytki w łazience i kuchni.

Kolorowy zawrót głowy czy stonowana klasyka?

Kolejny ważny wybór, który w zasadzie powinien iść w parze ze stylem, na który się zdecydujesz, urządzając mieszkanie. Kolory! I to jest bez wątpienia kwestia, która będzie z Tobą przez cały proces projektowania wnętrz — zaczynając od koloru ścian czy podłogi, kończąc na każdym ręczniku, dywanie, sprzętach domowych (o ile zdecydujesz, że jednym z kryteriów wyboru będzie ich wygląd) czy innych drobnych dodatkach. Dlatego właśnie najwygodniej początkowo ustalić przynajmniej bazową kolorystykę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na późniejszych etapach wprowadzić drobne modyfikacje czy dołączyć elementy w nieplanowanych wcześniej kolorach, ale założenie jakiegoś wzorca kolorystycznego może okazać się niezwykle pomocne. No więc — pastele? Beże? Biel i czerń? Ciemne? Jaskrawe? Ocieplające pomieszczenie? Czas zastanowić się, jakie kolory zawojują Twoimi wnętrzami! Później wyborów będzie tylko coraz więcej — a już teraz zapraszamy do kolejnej części poradnika dotyczącego początkowych etapów urządzania mieszkania.

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >