<Wróć

Trendy w budownictwie mieszkań na 2023 rok okiem eksperta

17/04/2023

Rynek nieruchomości jest dynamiczny i stale ewoluuje, a trendy w budownictwie mieszkań zmieniają się wraz z rosnącymi oczekiwaniami i potrzebami klientów. Zmieniający się klimat społeczno-gospodarczy, postęp technologiczny oraz rosnące zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami wpływają na kierunki rozwoju budownictwa mieszkań. Oto kilka głównych trendów, które możemy spodziewać się na rok 2023 w tym sektorze.

Inteligentne rozwiązania domowe

Technologia zmienia nasze życie, a wraz z nią zmienia się również budownictwo mieszkań. W 2023 roku można spodziewać się jeszcze większego wzrostu popularności inteligentnych rozwiązań domowych, które ułatwiają codzienne życie mieszkańców. To na przykład inteligentne oświetlenie, sterowanie urządzeniami za pomocą aplikacji mobilnych, inteligentne systemy monitoringu, smart home czy automatyka domowa. Dzięki temu mieszkańcy mogą zarządzać swoim domem z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie, co zapewnia im większy komfort i wygodę.

Zrównoważone budownictwo

Społeczna świadomość ekologiczna rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na zrównoważone budownictwo. W 2023 roku można spodziewać się większej liczby mieszkań z certyfikatami zrównoważonego budownictwa, które ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne poprzez stosowanie ekologicznych materiałów, efektywność energetyczną, gospodarkę wodną czy zielone dachy. Mieszkania z certyfikatami zrównoważonego budownictwa są coraz bardziej atrakcyjne dla klientów, którzy szukają rozwiązań przyjaznych dla środowiska.
Materiały budowlane, takie jak drewno z certyfikatem FSC, beton wapienny czy materiały kompozytowe, będą coraz bardziej popularne. Klienci zwracają uwagę na ekologiczne aspekty budowy i poszukują mieszkań, które są wykonane z materiałów o mniejszym wpływie na środowisko naturalne.

Energia odnawialna

Również energia odnawialna będzie jednym z kluczowych trendów. W miarę jak rośnie świadomość ekologiczna, coraz więcej inwestorów i deweloperów będzie stawiać na rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne czy systemy geotermalne. Mieszkania z własnymi źródłami energii pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, co jest ważnym czynnikiem dla wielu klientów.

Nowoczesne rozwiązania architektoniczne

Nowoczesne rozwiązania architektoniczne to kolejny trend w budownictwie mieszkań na rok 2023. Projekty budynków mieszkalnych będą charakteryzować się unikalnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, takimi jak nowatorski design elewacji, przestronne przeszklenia, oryginalne kształty i formy czy inteligentne rozwiązania przestrzenne. Innowacyjne projekty budynków mieszkalnych przyciągają uwagę klientów i pozwalają deweloperom wyróżnić się na rynku.

Przestrzeń wspólna

Wspólne przestrzenie w budynkach mieszkalnych stają się coraz ważniejszym trendem. Mieszkania nie będą już tylko ograniczać się do samych czterech ścian, ale także oferować mieszkańcom różnorodne przestrzenie, takie jak strefy rekreacyjne, coworkingowe, siłownie, sale kinowe czy place zabaw. Takie miejsca sprzyjają budowaniu więzi społecznych między mieszkańcami, tworzą poczucie wspólnoty oraz zwiększają komfort i jakość życia w budynku mieszkalnym.

Rok 2023 w budownictwie mieszkań

Podsumowując, trendy w budownictwie mieszkań na 2023 rok będą skupiać się na innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, zrównoważonych materiałach budowlanych, przestrzeniach wspólnych oraz energii odnawialnej. Klienci będą coraz bardziej świadomi ekologicznie, w związku z czym zaczną poszukiwać nowoczesnych i zrównoważonych rozwiązań także w swoich domach. Deweloperzy już teraz dążą do tworzenia innowacyjnych i atrakcyjnych ofert mieszkań, które spełniają oczekiwania rynku i zapewniają komfort życia dla przyszłych mieszkańców, uwzględniając aspekt ekologiczny.

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >