< Wróć

PROFESJONALIZM I JAKOSĆ NIE MAJĄ PŁCI, TAKŻE W BRANŻY BUDOWLANEJ

08/02/2022

ACCIONA wyznacza kamień milowy w branży budowlanej, realizując inwestycję jedynie przy udziale kobiet.

Jest wiele sektorów, w których, nawet w zaskakująco niedawnych czasach, kobietom zabroniono udziału lub stereotypowo podchodzono do udziału kobiet w pewnych dziedzinach. Udział i rola kobiet w budownictwie choć z roku na rok rośnie, to ciągle ten sektor jest mocno zmaskulanizowany. Szacuje się, że 8% kobiet pracuje w budownictwie, co jest bardzo małym udziałem, jeśli porównamy to z innymi środowiskami pracy. Ale jeśli mówimy o pracy kobiet, kobiet w budownictwie wykonujących prace budowlane, liczba ta spada do 0,8%.

Murarze, szalarze, hydraulicy, operatorzy dźwigów ... kobiety w tych zawodach to rzadkość na placu budowy. Jednak budowa Szpitala Wojewódzkiego Marga Marga w Chile przez ACCIONA jest punktem zwrotnym dla branży. Prawdopodobnie po raz pierwszy powstał tu budynek w całości zbudowany przez kobiety.  Betonowanie, cięcie prętów zbrojeniowych, przesuwanie płyty szalunkowej... to aktywności, które prawie zawsze wykonują mężczyźni. Zupełnie inny obraz przedstawia jednak budowa przez ACCIONA Przedszkola Szpitala Wojewódzkiego Marga Marga w Chile. Na placu budowy znajdziemy tu same kobiety i tylko kobiety, wyszkolone i wyspecjalizowane w każdym z zadań, te, które tną pręty zbrojeniowe, te, które poruszają płytą, te, które tworzą filary.

Rzadko widzimy panie wykonujące prace fizyczne na placu budowy. Jednak te panie wykonują dużo trudniejsze zadanie niż sama budowa, walczą ze stereotypem by pokazać swoim rodzinom, bliskim, branży i światu, że jakość nie ma płci – także w budownictwie.

 

 

Od 8 marca 2021 r. (i nie przez przypadek, bo to Międzynarodowy Dzień Kobiet Pracujących) 35 kobiet wznosi budynek przylegający do Szpitala Wojewódzkiego Marga Marga w gminie Villa Alemana, niedaleko Valparaíso w Chile , który będzie służył jako żłobek dla profesjonalistów ośrodka. Zabudowa zajmuje powierzchnię 750 m2. Przedszkole będzie budowane wyłącznie przez kobiety i już stało się pierwszą w kraju budową zrealizowaną jedynie przez kobiety. Tym projektem ACCIONA wyznacza kamień milowy w branży budowlanej: popularyzując obecność kobiet w każdej dziedzinie tej branży i zakończenie piętna „zostaw to mężczyznom”.

Inicjatywa wynika z zaangażowania ACCIONA w walkę z nierównością w pracy i daje szansę żeńskiej populacji na tym obszarze, doceniając rolę kobiet w sektorze budowlanym, a także w większej aktywności fizycznej, gdzie nadal dominuje męska reprezentacja.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Projekt Sala Cuna de Marga Marga ma nie tylko stać się punktem odniesienia w walce o równouprawnienie kobiet w Chile, ale także zaoferować kobietom przeszkolonym w tych zawodach dostęp do prac i znormalizować ich obecność na innych budowach. Z tego powodu pomysł polega na tym, aby po ukończeniu przedszkola grupa operatorów mogła kontynuować prace zlecone przez ACCIONA przy pracach reszty obiektów w ramach projektu Szpitala Marga Marga. Dodatkowo ACCIONA co roku oferuje stypendium na staż akademicki, a jedna z kobiet otrzymała stypendium na studia inżynierskie na Uniwersytecie. Za to wszystko inicjatywa ACCIONA zdobyła kilka nagród. Nagroda „Kobieta buduje 2021” została przyznana przez Chilijską Izbę Budownictwa, cechu zrzeszającego wszystkie firmy budowlane w kraju, w dwóch kategoriach: „Wybitna praktyka”, ponieważ pokazuje, że włączanie kobiet do branży budowlanej budowa jest możliwa i „Najlepsza firma budowlana” za pozytywne wskaźniki płci, które przedstawia.

Projekt został także wyróżniony przez Senior Management Women's Network nagrodą „Organizacja, która Inspiruje 2021” w kategorii Duże Firmy. Ze swojej strony Ministerstwo Mieszkalnictwa przyznało projektowi wyróżnienie „Kobiety w budownictwie”.

SYTUACJA W POLSCE

W Polsce rośnie zainteresowanie kobiet studiami związanymi z budownictwem oraz studiami inżynieryjnymi oraz pracą w sektorze budowniczym i deweloperskim. Udział mężczyzn w tej branży jest dominujący, jednak od kilku lat obserwuję coraz większą liczbę kobiet także na wysokich stanowiskach w firmach deweloperskich, budowlanych oraz inżynierskich. ACCIONA to firma, która pod tymi względami wyróżnia się znacznie na tle innych.

Jestem jedną z niewielu kobiet na stanowisku dyrektora zarządzającego firmy deweloperskiej w Polsce. Nasz zarząd to w 2/3 kobiety, a cały zespół składa się z kobiet aż w 78 proc. Kobiety stanowią 100 proc. w dziale księgowości, 65 proc. w dziale technicznym, 50 proc. w dziale prawnym i 85 proc. w dziale sprzedaż. Stanowiska piastowane przez kobiety w ACCIONA to pełne spektrum w hierarchii firmy, od zarządu, poprzez dyrektorów działów po managerów i specjalistów” – powiedziała Katarzyna Unold – Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA.

TWORZENIE NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

Budowa od podstaw budynku z wyłącznie żeńskim zespołem to całkowicie przełomowy pomysł w branży budowlanej. Dążenie do normalizacji roli kobiet w każdej pracy budowlanej, nie tylko w zadaniach inżynieryjnych czy administracyjnych ma szerszy wymiar – walczy ze stereotypami, których powinniśmy się wyzbyć. A to, że budynek już stoi, pokazuje, że kobiety jeśli chcą, mogą osiągnąć wszystko i nie powinny bać się stereotypów.

Tak więc ten pionierski i całkowicie przełomowy projekt ACCIONA w Chile ma stać się bodźcem i zakorzenić w sektorze budowlanym idee, że kobiety mają prawo wybrać swoją drogę zawodową i powinny  mieć swobodę wyboru pracy, którą chcą wykonywać, nawet w przypadku zawodów, czy sektorów historycznie przypisanych mężczyznom.

W dniu, w którym na placach budowy można zobaczyć zespoły budowniczych i budowniczek możemy powiedzieć, cel zostanie osiągnięty – ponieważ doskonałość nie ma płci.

Podziel się w social media

30

lat doświadczenia

2900+

sprzedanych mieszkań

200 tys.

m2 inwestycji w Polsce
acciona w mediach społecznościowych >